Warstwy HVOF
Jako technologie pokrycia powierzchni oferujemy warstwy HVOF. Zastępują one tradycyjne azotowanie i znacząco zwiększają żywotność części.
HVOF (High VelocityOxygenFuel) to wysokoodporne powłoki nakładane metodą naddźwiękowego napylania ogniowego, takie jak węglik chromu w osnowie niklu i chromu, węglik wolframu w osnowie kobaltu oraz inne. Uzyskana warstwa osiąga grubość rzędu 0,3 -0,4 mm, przy twardości ok 1000HV0,3. Powłoka charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i erozję, niską porowatością (poniżej 1% ) oraz niską zawartością tlenków. Procesu napylania dokonuje się z użyciem specjalnego palnika, w którym spala się paliwo lotnicze a gazy wylotowe osiągają prędkości naddźwiękowe. Cząstki materiału powłokowego rozpędzane są do prędkości naddźwiękowej i dzięki dużej energii kinetycznej wbijane są w powierzchnie modyfikowanego detalu. Ponieważ w samym płomieniu cząstki przebywają krótko, powierzchnia zawiera niewielkie ilości tlenków i innych wtrąceń, a dzięki dużej prędkości uzyskuje się wysoką przyczepność warstwy z podłożem. Sam proces nie nagrzewa powierzchni detalu do wysokich temperatur (poniżej 200°), dzięki czemu unika się wprowadzenia naprężeń.
Powłoki tego typu można stosować na powierzchnie zamykające zaworów, na wirniki pomp oraz inne powierzchnie poddane działaniu strumienia wody lub pary, a także takich czynników jak pył węglowy czy popiół.
Metodą HVOF można pokrywać nowe elementy, a także regenerować zużyte. W przypadku uszkodzeń warstwy azotowanej należy usunąć całą warstwę i nałożyć w warstwę HVOF.
Dla zapewnienia równomiernego nakładania warstwy stosuje się roboty, które są w stanie nałożyć warstwę HVOF w sposób precyzyjny. Tak nałożoną warstwę cechuje równomierna grubość na całej powierzchni, i co a tym idzie równomiernie rozłożone naprężenia. Ponadto robot zapewnia stałą odległość palnika od powierzchni pokrywanego detalu, co z kolei odpowiada za jednakowe właściwości warstwy na całej powierzchni.