News & Events

W dniach 3-5 kwietnia w Zakopanem odbyła się IV Konferencja ZRE Katowice, w której czynnie uczestniczył HEXAR, będąc jednym ze sponsorów wydarzenia. Tematem przewodnim konferencji było hasło „Energetyka 1.28”.

Energetyka jako najważniejsza gałąź przemysłu doczekała się już wersji 2.0 opartej na dwóch filarach: energetyce odnawialnej i efektywności, wspartych pełną digitalizacją.
Na Konferencji poruszono problemy polskiej energetyki, mierząc się z próbą wskazania kierunków rewitalizacji, odbudowy generacji energii elektrycznej, na przykładzie podstawowej jednostki wytwórczej naszego systemu, jakim jest jeszcze blok klasy 200MW.
„Energetyka 1.28” to termin wymagający wyjaśnienia, w którym zaszyfrowano 56 bloków 200 MW, co w sposób zamierzony jest zapisem w opozycji do matematyki klasycznej.

Duże bloki energetyczne, które powstały w czasach świetności energetyki konwencjonalnej – Energetyki 1.0, wciąż posiadają znaczny potencjał modernizacyjny, który jest w stanie sprostać nowym wymogom prawnym, regulacyjnym i środowiskowym. Cykl debat, które miały miejsce podczas konferencji stał się polem wymiany pomysłów na modernizację polskiej energetyki konwencjonalnej.